Jak to się zaczęło


Dlaczego Dubiecko?

Niezwykłe miejsce turystyczne, przepiękny park pałacowy, infrastruktura konferencyjna, wysoki standard, wyborne menu w Zamkowej restauracji to tylko niektóre z atutów Dubieckiego Zamku.

Dubiecko jest położone w malowniczym rejonie Pogórza Przemysko-Dynowskiego w dość niewielkiej odległości od większości miast powiatowych Podkarpacia.

Na terenie gminy Dubiecku znajduje się szeroka baza noclegowa rozłożona w ośrodkach, hotelach, i gospodarstwach agroturystycznych.

Warto dodać, że z tą niezwykłą miejscowością położoną w malowniczym «Przedsionku Bieszczad» związani byli: Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro, czy Franciszek Karpiński tworząc właśnie tutaj kolędę «Bóg się rodzi».

Warto wspomnieć, że w tym niewielkim miasteczku oprócz Księcia Poetów urodził się także znaczący w medycynie profesor Antoni Bryk, który mimo chłopskiego pochodzenia osiągnął tak wiele dzięki swemu uporowi, mimo wielu przeciwnościom.

Antoni Bryk

Antoni Bryk urodził się 25 maja 1820 r. w Dubiecku. Polski lekarz, chirurg, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był synem chłopa. Uczęszczał do szkoły wiejskiej. Samouk. Nie mogąc kontynuować nauki uciekł z domu. Dalej kształcił się w gimnazjum we Wiedniu oraz na studiach medycznych.

Tytuł doktora medycyny uzyskał w 1846 roku. Mimo wielu próśb, właściciel Dubiecka zażądał powrotu Antoniego Bryka, by przejął rolę po zmarłym ojcu. Aby uniknąć obowiązku pańszczyźnianego Antoni poszedł do wojska jako lekarz garnizonowy gdzie pracował do 1852 r., kiedy to zaczął wykłady z Medycyny Sądowej na UJ, później został także profesorem chirurgii. W 1860 r. objął katedrę chirurgii na UJ. Zmarł 16 lipca 1881 r. w Krakowie.

Antoni Bryk wsławił się jako współzałożyciel i redaktor„Przeglądu Lekarskiego”, polski pionier galwanokaustyki i jeden z pierwszych polskich lekarzy stosujących antyseptyczne metody opatrywania ran Listera, które radykalnie zmniejszyły śmiertelność. Znany był także jako biegły operator a jako lekarz medycyny sądowej zapewnił dostarczanie materiału sekcyjnego dla uczelni oraz dotacje.

Zasady konferencji

  1. Konferencja dla pracowników systemu:

Tematyka i kształt konferencji są ustalane na podstawie ankiet i opinii uczestników. Celem jest jak najlepsze przygotowanie uczestników do działań ratowniczych, dlatego dokładamy wszelkich starań, by całość materiału była pożyteczna, ciekawa, skuteczna i efektywna.

  1. Polecani prelegenci

Na konferencję zapraszamy prelegentów znanych w środowisku jako świetni fachowcy i lubiani wykładowcy. Zależy nam, by wykłady były nie tylko merytoryczne, ale także atrakcyjne i łatwe do zrozumienia.

  1. Konstruktywna dyskusja

Podejmujemy dyskusję nie po to, by pogadać, ale po to, by zebrać informacje, wymienić doświadczenia i znaleźć rozwiązania bardzo ważnych problemów, które utrudniają nam ratowanie zdrowia i życia ludzi. To właśnie Wy, ludzie z pierwszej linii frontu walki o życie pacjenta wiecie najlepiej, co nie działa w systemie PRM i jak to naprawić.

  1. Konkretne działania

Dyskusję przekuwamy konkretne w zadania, które przy współpracy odpowiednich organizacji, grup i instytucji realizujemy do czasu kolejnej konferencji.

  1. Integracja

Każdego dnia walczycie o ludzie życie i zdrowie, ale także zmagacie się ze swoimi problemami. Zabawa integracyjna oraz spotkania z kolegami/koleżankami z różnych stron Polski pomoże Wam się oderwać od codzienności i wzmacniać współpracę oraz więzi tak ważne w naszej branży.